مقالات

الیاف داخل روتختی چیست؟

انواع الیاف روتختی | کالای خواب بدروم

همه ایرانی ها معمولا هنگام خواب رواندازی را برای خود در نظر می گیرند. این روانداز می تواند پتویی سبک و نازک باشد یا لحافی حجیم و پف دار ولی سبک باشد. فراموش نکنید که دوره استفاده از لحاف های سنگین قدیمی، به پایان رسیده است. به همین دلیل می توانید، با انتخاب الیاف مورد نظر خود از روتختی ها و بالش های سبک تر استفاده نمایید. بنابراین شناخت کامل الیاف داخل روتختی بسیار مهم است تا بتوانید یک روتختی مناسب انتخاب کنید.

الیاف چیست؟

الیاف چیست؟ | کالای خواب بدرومقبل از پرداختن به الیاف داخل روتختی باید گفت که به طور کلی الیاف از رشته های نازک با طول مناسب است که دارای قابلیت انحنا و استحکام کافی برای ریسندگی می باشد. از الیاف به عنوان مواد اولیه برای تهیه انواع پارچه و نخ استفاده می شود. به‌ طور کلی، با توجه به روش ساخت الیاف به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌ شوند. البته با توجه به نوع کاربردشان در صنایع مختلف، با نام خاصی شناخته می‌ شوند.

انواع الیاف داخل روتختی

سرویس های روتختی، شامل تکه هایی همچون لحاف، بالش، کوسن می باشد. الیاف به موادی گفته می شود، که درون این تکه ها مورد استفاده قرار می گیرد.  هر کدام از این محصولات، دارای الیاف مخصوص خود می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

انواع الیاف روتختی الیاف داخل روتختی چیست؟ | کالای خواب بدروم

وقتی صحبت از خرید روتختی می شود، یکی از مهمترین فاکتور هایی که باید قبل از رنگ و ظاهر آن به آن توجه کنید این است که الیاف داخل روتختی شما چیست. در ادامه با ۵ نوع از بهترین الیاف داخل روتختی آشنا می شوید.

الیاف داخل روتختی : پنبه

پنبه محبوب ترین الیاف داخل روتختی است، که به عنوان مرسوم ترین الیاف روتختی به حساب می آید. این الیاف در مقیاس بالاتری به صورت ملحفه پنبه ای مصری تولید می شود. این مدل الیاف از الیاف فوق العاده ریز ساخته شده است که باعث ایجاد تخت خوابی کاملا نرم و صاف می شود. به طور معمول، الیاف پنبه مصری دارای حداقل تراکم نخ  ۲۰۰ می باشد. تراکم ترکیبی از تعداد نخ های بالا و نخ های با کیفیت می باشد که به معنای قوی ترین و بادوام ترین پنبه در بازار شناخته شده است. البته روتختی هایی با تراکم نخ کمتر در بازار نیز وجود دارند که اگرچه از لحاظ قیمت ارزانتر و مناسب تر هستند، اما کیفیت و دوام روتختی تهیه شده از پنبه مصری را ندارد.

بنر مقاله چرا روتختی ارزان نخریم | کالای خواب بدرومالیاف داخل روتختی : کتان

پارچه کتان از الیاف کتان بافته شده است که دارای هسته توخالی می باشد. این الیاف هم از نفوذ پذیری هوای زیاد برخوردار است و هم از خاصیت هدایت گرما برخوردار می باشد. پارچه کتان پارچه ای بسیار قابل تنفس و جذب کننده رطوبت است که می تواند تا ۲۰ درصد از وزن خود، رطوبت را جذب کند و بسیار بادوام است. در صورتیکه به دنبال یک روتختی مناسب هستید که بتواند رطوبت را جذب کند، الیاف داخل روتختی را کتان انتخاب کنید. روتختی های کتان خالص نیز گزینه ای مناسب برای خانواده محسوب می شوند. کتان ها به طور طبیعی خاک و باکتری ها را دفع می کنند و ضد حساسیت هستند. 

کتان | کالای خواب بدرومالیاف داخل روتختی : بامبو

روتختی بامبو از گیاهان با رشد سریع جهان ساخته شده است. این گیاه سازگار با محیط زیست می باشد و نیازی به سموم دفع آفات برای تولید ندارد. بامبو هنوز هم مجبور به انجام فرآیندهای شیمیایی شدید است تا آن را از خمیر بامبو خام به نساجی تبدیل کند. نتیجه نهایی آن روتختی بامبو با ویژگی های نرم، خنک، ضد حساسیت و ضد باکتری است که آن را به یک انتخاب محبوب تبدیل می کند.

بامبو | کالای خواب بدرومالیاف روتختی : ابریشم

ابریشم | کالای خواب بدروم

ابریشم به دلیل داشتن خاصیت ضد میکروبی و ضد آلرژی، شناخته شده است. این ویژگی آن را به یک محصول ایده آل برای خواب مبتلایان به آلرژی و شرایط پوستی مانند اگزما هستند، تبدیل کرده است. 

به عنوان یک راهنما: هرچه وزن مادر بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر است.

ابریشم بسیار حساس و ظریف است بنابراین نیاز به مراقبت دارد. هنگام شستشوی پارچه های ابریشمی آن را با آب سرد و ملایم و ترجیحا با دست بشوید.

نحوه شستشوی درست روتختی | کالای خواب بدروماکالیپتوس

یکی دیگر از مواد طبیعی و پایدار که دنیای تختخواب را دگرگون کرده است لیوسل (معروف به TENCEL) است. Tencel یا lyocell از سلولز چوب ساخته می شود که اغلب از درختان اکالیپتوس که در مزارع پرورش می یابند بدست می آید. فرایندی که برای رشد و ایجاد الیاف TENCEL استفاده می شود، سازگار با محیط زیست است. TENCEL با استفاده از فناوری های پایدار جدید، اثرات منفی زیست محیطی پردازش سنتی الیاف را از بین می برد. برای رشد درختان اکالیپتوس هیچ ماده شیمیایی نامطبوع و سیستم آبیاری مورد نیاز نیست و TENCEL یکی از پارچه های سازگار با محیط زیست موجود است.

 

انواع الیاف لحاف

لحاف ها به دو صورت توسط الیاف ها پر می شوند. لحاف های سنتی، توسط الیاف در کیسه های پاکتی دوخته، پر می شوند. اما در روش مدرن، دیگر دخالت دست وجود ندارد و الیاف توسط دستگاه و به صورت مکانیزه پر می شود. در لحاف های جدید که سرعت دوخت بالاتری نیز دارند و با فشردگی بالا دوخته می شود. این لحاف ها توسط دو لایه بالایی و پایینی پارچه نخی روتختی پوشانده می شوند و توسط دستگاه های مخصوص لحاف دوز آماده می شوند. از الیاف های متنوعی برای داخل لحاف ها استفاده می شود. این الیاف شامل پشم، پنبه، پر، بامبو، اکالیپتوس، ویسکوز، پلی استر و … می باشد.

چه جنس پارچه ای برای روتختی بهتر است؟ | کالای خواب بدرومالیاف پشم

پشم محصولی طبیعی (ارگانیک) می باشد که به دلیل حفظ رطوبت، تعادل دمایی در بدن برقرار می کند. برای حفظ خاصیت این الیاف، آن را رنگ نمی کنند و به رنگ طبیعی (سفید) می باشد. پزشکان و متخصصان طب سنتی، محصولات پشمی را تایید کرده و استفاده از این محصولات را توصیه می کنند. البته پزشکان بر این باور هستند که این نوع محصولات برای افرادی که طبع سردی دارند، بسیار مناسب می باشد.

الیاف پشم | کالای خواب بدروم

الیاف پر

الیاف پر | کالای خواب بدروم

لحاف پر که از قدیم نیز مورد استفاده مردم قرار می گرفته، یکی از بهترین انواع لحاف های طبیعی به حساب می آِید. این الیاف بسیار نرم و لطیف می باشد و باعث ایجاد خواب راحت برای شما می شود. در لحاف پر، از پر ریز و پر درشت استفاده می شود که نسبت پر درشت به پر ریز بیشتر می باشد. پرهایی که برای استفاده در برند های معتبر به کار گرفته می شود، قبل از ارائه به بازار تمیز، ضد عفونی و بوزدایی می شوند. این موضوع باعث می شود تا برای مصرف کننده مشکلی ایجاد نکند.

نکته :  بهتر است مبتلایان به آلرژی از لحاف پر با احتیاط استفاده کنند.

الیاف پنبه

الیاف پنبه الیاف داخل روتختی چیست؟ | کالای خواب بدروم

لحاف پنبه ای از الیاف گیاهی طبیعی پنبه تشکیل شده است. الیاف طبیعی، به الیافی گفته می شود که منشا طبیعی دارند و مواد شیمیایی در تولید آنها به کار نرفته است. الیاف طبیعی جذب آب بالایی نسبت به الیاف مصنوعی دارند و عایق حرارتی بهتری نسبت به الیاف ساخته دست بشر هستند.

الیاف بامبو و اکالیپتوس

الیاف بامبو و اکالیپتوس | کالای خواب بدروم

پارچه های تهیه شده از نخ گیاه بامبو، قابلیت جذب رطوبت، نفوذ پذیری و گردش هوا را دارد. به همین دلیل، بوهای بد را خنثی کرده و انتخاب خوبی برای مناطق گرمسیری به حساب می آیند. الیاف داخلی لحاف بامبو از فیبر طبیعی سلولز گرفته شده است. به همین دلیل نرم بوده و حس راحتی را به همراه می آورد. این الیاف خاصیت ضد باکتری و آنتی استاتیک دارد. این الیاف به دلیل گیاهی بودن، کاملا ضد آلرژی می باشد.

پارچه های تولید شده از گیاه اکالیپتوس، حس خنکی را به مصرف کننده القا می کند و تمام خواص الیاف بامبو را نیز در خود دارد.

الیاف ویسکوز و مصنوعی

الیاف ویسکوز و مصنوعی | کالای خواب بدروم

این نوع لحاف ها که با الیاف مصنوعی پر شده است، معمولا لحاف های سبکی هستند که با توجه به قیمت مقرون به صرفه ای که دارند دارای کاربرد فراوانی هستند. این الیاف با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا تهیه شده است و به اشکال گوناگون عرضه می شود.

انواع الیاف بالش و کوسن

علاوه بر موضوع الیاف داخل روتختی، الیاف داخل بالش نیز مهم است. این الیاف ها بسته به نوع بالش و کوسن متفاوت هستند. بالش هایی که دارای سفتی بیشتری هستند، الیافی با فشردگی بیشتر بوده و در نتیجه، دارای تراکم بیشتری هستند. از نوع الیاف در بیشتر بالش ها استفاده می شود. اما بالش هایی که دارای نرمی بیشتری هستند، دارای الیاف با فشردگی کمتری هستند.

الیاف بالفایبر

الیاف بالفایبر | کالای خواب بدروم

بالفایبر از دو کلمه بال به معنی گلوله و فایبر به معنی فیبر تشکیل شده است. در بازار به این الیاف، الیاف تیله ای نیز گفته می شود. در بسیاری از بالش ها از این الیاف استفاده می شود، چرا که این الیاف لطافت دارد و به راحتی در فضای بالش جا به جا می شود. هرچه درصد قیبر این الیاف بیشتر باشد، طول عمر این الیاف بیشتر خواهد بود. همچنین در طول دوره استفاده نیز دیرتر کاهش حجم پیدا می کند.

الیاف لیز

الیاف لیز | کالای خواب بدروم

این نوع الیاف به نسبت الیاف بالفایبر، از لطافت و نرمی بیشتری برخوردار است. به همین دلیل در بالش هایی که دارای نرمی بیشتری هستند، از این الیاف استفاده می شود. این الیاف به علت لخت بودن، نسبت به الیاف بالفایبر دارای سنگینی بیشتر و خاصیت حرکت و جابجایی کمتری می باشد. 

الیاف آلوئه ورا

الیاف آلوئه ورا نوعی از الیاف بالش به حساب می آید، که دارای لایه های فیبری از جنس گیاه آلوئه ورا می باشد. به همین دلیل، دارای لطافت و خاصیت ضد حساسیت و آنتی باکتریال می باشد.

 

سخن پایانی

برای داشتن یک روتختی مناسب، باید از جنس پارچه و الیاف داخل روتختی خریداری شده مطمئن شوید. الیاف های موجود دارای مدل های مختلفی می باشند و هر کدام دارای جنس خاص خود را دارند. برای داشتن یک روتختی مناسب، شناخت انواع الیاف ها در روتختی، بالش و لحاف بسیار ضروری می باشد. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.