مقالات

روتختی چیست و شامل چه تکه هایی می شود؟

در گذشته اکثر خانواده ها برای خواب از لحاف و تشک های سنتی و دست دوز استفاده می کردند ولی با گسترش فرهنگ استفاده از تخت خواب، سرویس های روتختی نیز پای خود را به درون خانه ها باز کردند. روتختی ها دارای سایزهای مختلفی می باشند. همچنین سرویس های روتختی دارای انواع مختلفی هستند که لازم است در هنگام خرید روتختی از انواع و تکه های روتختی آگاهی کامل داشته باشید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

روتختی چیست و شامل چه تکه هایی می شود؟

 یک سرویس یا ست روتختی به مجموعه ای چند تکه ای، دوخته شده از پارچه های ملافه ای، جهت استفاده هنگام خواب بر روی تخت خواب گفته می شود. از میان تکه های لیست شده در زیر، یک سرویس رو تختی می تواند شامل یک یا چندین تکه از آنها باشد. علاوه بر این، سرویس های رو تختی دارای مدل های مختلفی می باشد که در ادامه به معرفی هر کدام پرداخته می شود.

تکه های مورد استفاده در یک سرویس روتختی

 • کاور لحاف
 • لحاف یا لحاف لایت
 • ملحفه تشک
 • ملحفه رو انداز
 • روبالشتی
 • روکوسنی

کاور لحاف 

کاور لحاف یک کیسه دوخته شده توسط پارچه ملحفه ای می باشد که یک لحاف لایت درون آن قرار می گیرد. معمولا کاورهای لحاف یا زیپ دار هستند یا دکمه دار. یعنی اینکه بعد از قرار دادن لحاف لایت داخل کاور لحاف، توسط زیپ یا چندین دکمه درب کیسه ی کاوری بسته می شود تا لحاف لایت از درون آن خارج نشود. معمولا در گوشه های داخلی کاور لحاف دو بند برای گره زدن کاور به بند های لحاف لایت وجود دارد تا لحاف درون کاور جابجا نشود. جنس کاور لحاف از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در تماس مستقیم با بدن می باشد و یک یا دو طرف آن طرح دار خواهد بود. معمولا در طرح های سه بعدی یک طرح لحاف ساده است.

لحاف یا لحاف لایت

اگر داخل پارچه ملحفه ای را با الیاف پشم شیشه یا هر الیاف دیگری پر کنیم و مجموعه حاصل را طوری بدوزیم که الیاف از کاور جدا نشود به آن لحاف می گوئیم. معمولا لحاف ها نیز یک یا دو طرفشان طرح دار می باشند، اما اگر هر دو طرف لحاف بدون طرح و سفید رنگ بود به آن لحاف لایت می گویند. اکثر لحاف های لایت در گوشه هایشان بندهایی دوخته شده دارند، تا بتوان آنها را به کاور لحاف گره زد تا درون کاور لحاف جابجا نشوند. در برخی از سرویس ها این کار بوسیله چندین دکمه در وسط کاور لحاف صورت می گیرد.

بنر مقاله راهنمای جامع خرید روتختی | کالای خواب بدروم

ملحفه تشک 

یک ملحفه که به عنوان روکش برای تشک استفاده می شود را ملحفه تشک می گویند. ملحفه تشک می تواند کشدار یا دوردوزی شده باشد. نوع کشدار آن مرسوم تر و کاربردی تر است اما می توان بوسیله چندین سنجاق یک ملحفه دوردوزی شده را از زیر به تشک فیکس کرد و بخوبی از آن استفاده کرد.

ملحفه روانداز 

ممکن است در برخی سرویس های روتختی یک ملحفه دوردوزی شده طرح دار جهت استفاده در روز های گرم قرار داشته باشد. به این ملحفه، ملافه روانداز نیز گفته می شود.

روبالشتی 

در هر سرویس روتختی بسته به کاربری آن یک یا چند روبالشتی وجود دارد. هر روبالشتی یک کاور جهت قرار گرفتن بالشت در داخل آن می باشد. دقت کنید که در سرویس های ر وتختی، داخلی بالشت جزء تکه های سرویس نمی باشد و باید آنها را جدا تهیه کنید. جنس روبالشتی ها هم از جهت اینکه سر بر روی آنها قرار می گیرد و هم از جهت اینکه بیشتر از سایر تکه ها شسته می شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. معمولا روبالشتی ها به ابعاد استاندارد ۵۰ در ۷۰ سانتی متر تولید می شوند.

روکوسنی 

ممکن است در یک سرویس روتختی یک یا چند عدد روکوسنی جهت زیباتر شدن تخت وجود داشته باشد. روکوسنی ها معمولا با ابعاد مربعی ۴۰*۴۰ یا ۵۰*۵۰ سانتی متر تولید می شوند و اگر داخل آنها را با داخلی مناسب پر کنید می توانند به شکیل تر شدن تخت خواب شما کمک کنند.

 

انواع روتختی

سرویس های رو تختی بر حسب اندازه و سایز به ۲ دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

اما اگر بخواهیم سرویس های روتختی به دسته های دقیق تری تقسیم شوند، بر اساس مدل های مختلف به دسته های زیر تقسیم می شوند:

هر کدام از این موارد شامل سایز تک نفره و دونفره می باشد. تنها رو تختی عروس در سایز دو نفره می باشد.

بنر مقاله مدل های جذاب روتختی | کالای خواب بدروم

روتختی دخترانه و پسرانه

انتخاب روتختی طبق سلیقه و علاقه موضوع بسیار مهمی می باشد. دلیل این موضوع، استفاده زیاد از روتختی و دریافت آرامش از آن می باشد. تولید کنندگان سرویس های روتختی دخترانه و پسرانه، آن ها را با طرح های مختلفی تولید و ارائه می کنند. این رو تختی ها به طور کلی به صورت ساده و طرح دار تولید می شوند. از جمله مدل های جذاب و شیک رو تختی دخترانه می توان به طرح های اسپرت، طرح های فانتزی دخترانه و طرح های کارتونی اشاره کرد. همچنین در بیشتر روتختی های پسرانه، طرح های فوتبالی و شخصیت های کارتونی طرفداران زیادی دارد. به دلیل طرح های جذاب سرویس های روتختی پسرانه، برای چاپ آن ها بیشتر از روش سه بعدی استفاده می شود.

سرویس روتختی یک نفره بارسلونا | کالای خواب بدروم

سرویس روتختی یک نفره بارسلونا

سرویس روتختی فروزن صورتی | کالای خواب بدروم

سرویس رو تختی فروزن صورتی

سرویس روتختی یک نفره دزدان دریایی کاراییب | کالای خواب بدروم

سرویس رو تختی یک نفره دزدان دریایی کاراییب

سرویس روتختی یک نفره جغد زوج صورتی | کالای خواب بدروم

سرویس روتختی یک نفره جغد زوج صورتی

روتختی سه بعدی 

یکی از جدیدترین مدل های سرویس روتختی، رو تختی‌ های سه بعدی می باشند. روتختی های سه بعدی به تازگی وارد حوزه تولیدات سرویس رو تختی شده است. با اینکه سرویس های روتختی سه بعدی جدید هستند، اما به خوبی ذهن خریداران را به خود درگیر می کنند. آیا می دانید یکی از موضوعات مهم در انتخاب سرویس رو تختی سه بعدی چیست؟ جواب این سوال، ست شدن این رو تختی ها با سایر عناصر اتاق خواب می باشد. طرح های سه بعدی به تصاویر، عمق و حجم می دهند و تصاویر را برجسته نمایش می دهند. این روتختی ها به دلیل جذابیت بسیار زیادی که دارند، انتخاب بیشتر دختران و تازه عروس ها می باشند. به عنوان مثال سرویس روتختی یک نفره سه بعدی پروانه صورتی یکی از روت ختی های سه بعدی کالای خواب بدروم می باشد.

سرویس رو تختی یک نفره سه بعدی پروانه صورتی | کالای خواب بدروم

سرویس روتختی یک نفره سه بعدی پروانه صورتی

سرویس روتختی یک نفره دختر و گرگ سفید | کالای خواب بدروم

سرویس روتختی یک نفره دختر و گرگ سفید

سرویس رو تختی یک نفره طرح برگ طلایی | کالای خواب بدروم

سرویس رو تختی یک نفره طرح برگ طلایی

انواع رو تختی های سه بعدی

 • رو تختی سه بعدی یک نفره
 • رو تختی سه بعدی دونفره
 • رو تختی سه بعدی دخترانه
 • رو تختی سه بعدی پسرانه
 • روتختی سه بعدی متحرک

بنر مقاله روتختی سه بعدی | کالای خواب بدروم

روتختی عروس

همانطور که می دانید یکی از عنصرهای اصلی اتاق خواب عروس، روتختی می باشد. رو تختی ها نقش بسیار مهمی در زیبایی و چیدمان اتاق خواب ایفا می کنند. رو تختی عروس به عنوان تکمیل کننده دکوراسیون اتاق به حساب می آید. در سرویس های روتختی عروس معمولا از رنگ های روشن همچون سفید، صورتی، کرم، بژ و آبی کم رنگ استفاده می شود. مدل های جذاب رو تختی عروس معمولا طرح های خاص و به اصطلاح لاکچری هستند. همچنین این روزها مدل های اسپرت و فانتزی نیز مورد پسند بسیاری از تازه عروس و دامادها می باشد.

سرویس روتختی دونفره طرح گل صورتی | کالای خواب بدروم

سرویس روتختی دونفره طرح گل صورتی

سرویس رو تختی یک نفره طرح پر مشکی | کالای خواب بدروم

سرویس رو تختی یک نفره طرح پر مشکی

سرویس یک نفره مدرن طرح قلب سرمه ای | کالای خواب بدروم

سرویس رو تختی یک نفره مدرن طرح قلب سرمه ای

روتختی یک نفره و دونفره

رو تختی ها طبق اندازه تخت خواب ها به دو دسته رو تختی یک نفره و رو تختی دونفره تقسیم می شود. حال بسته به سلیقه و علایق شما طرح های بسیاز شیک و خاصی در سرویس های رو  تختی یک نفره و دونفره وجود دارد. لذا دست شما برای انتخاب و خرید باز است. یادتان باشد انتخاب یک روتختی مناسب، خوش رنگ و خوش دوخت تاثیر بسیاری در فضای اتاق شما می گذارد. 

سرویس روتختی یک نفره طرح چهل تکه کرم | کالای خواب بدروم

سرویس روتختی طرح چهل تکه کرم

 روتختی بزرگسال

یکی دیگر از انواع روتختی، رو تختی بزرگسال می باشد که همانند دیگر روتختی‌‌ها دارای طرح و رنگ های مختلفی می باشد. طرح و رنگ رو تختی بزرگسال، هم به صورت یک نفره و هم به صورت دونفره تولید و ارائه می شود.

سرویس یک نفره گلدار کرم و بنفش | کالای خواب بدروم

سرویس رو تختی گلدار کرم و بنفش

سرویس روتختی یک نفره طرح خورشیدی کرم | کالای خواب بدروم

سرویس رو تختی طرح خورشیدی کرم

لحاف رو تختی 

در تفاوت روتختی‌کاوری با لحاف‌روتختی باید گفت که لحاف روتختی یا رو تختی لحاف لحاف دوخت دار، معمول ترین نوع روتختی است که مورد استفاده قرار می گیرد. لحاف رو تختی در واقع پوشش اصلی تخت می باشد و از آن به عنوان روانداز نیز استفاده می شود. در این نوع رو تختی، لحاف به صورت دوخت دار می باشد. به این صورت که پارچه لحاف و الیاف داخلی آن به همدیگر دوخته شده است و امکان جدا کردن آن ها از یکدیگر وجود ندارد. لحاف رو تختی ها معمولا به صورت سرویس کامل هستند که شامل یک عدد لحاف به همراه کاور دوخت شده به لحاف، ۴ عدد روبالشتی، رویه کوسن و ملحفه روی تشک می باشند.

مزایای لحاف روتختی

 • لحاف روتختی به دلیل داشتن دوخت روی لحاف باعث می شود در هنگام استفاده، لحاف از داخل کاور رو تختی سر نخورد و ثابت بماند.
 • شکل ظاهری لحاف در طول استفاده تغییر نمی کند.
 • تخت سریع تر و آسان تر مرتب می شود.
 • قیمت مناسب تری نسبت به کاور به صورت جداگانه دارد.
 • به دلیل وجود دوخت روی لحاف خوش فرم تر و مرتب تر قرار می گیرد.

معایب لحاف روتختی

 • در صورت نیاز به خرید مجدد روتختی می بایست بابت کل سرویس هزینه کنید.
 • شستشوی آن سخت است و می بایست طبق دستورالعمل شستشوی محصولات الیافی اقدام کرده تا بافت لحاف از بین نرود و زود خراب نشود.
 • بهتر است برای شستشوی آن از خشکشویی کمک بگیرید.
 • در صورت عدم استفاده از یک سرویس لحاف رو تختی می بایست فضای زیادی را برای نگهداری از آن اختصاص دهید.

روتختی کاوری 

روتختی کاوری - تفاوت روتختی کاروی با لحاف روتختی | کالای خواب بدروم

 

در تفاوت روتختی کاوری با لحاف رو تختی باید بدانید که رو تختی کاوری شامل دو تکه می باشد:

 1. لحاف خام یا لحاف لایت
 2. کاور لحاف

روتختی کاوری یا کاور لحاف، یک کیسه دوخته شده می باشد که یک لحاف لایت درون آن قرار می گیرد. طرح کاور لحاف، همان طرح انتخابی شما برای رو تختی می باشد. معمولا کاورهای لحاف به صورت زیپ دار یا دکمه دار هستند. یعنی اینکه بعد از قرار دادن لحاف لایت داخل کاور لحاف، توسط زیپ یا چندین دکمه، درب کیسه کاوری بسته می شود تا لحاف لایت از درون آن خارج نشود. معمولا در گوشه های داخلی کاور لحاف دو بند برای گره زدن کاور به بند های لحاف لایت وجود دارد تا لحاف درون کاور جابجا نشود. جنس کاور لحاف از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا در تماس مستقیم با بدن می باشد و یک یا دو طرف آن طرح دار خواهد بود. معمولا در طرح های رو تختی سه بعدی یک طرح لحاف، ساده است.

کاور لحاف و لحاف لایت، قابلیت جدا شدن از یکدیگر را دارند. به عنوان مثال در هنگام شستشو می توانید کاور لحاف را از لحاف لایت سفید رنگ جدا کنید و فقط کاور لحاف را بشورید. بعد از شستشوی کاور لحاف، لحاف لایت سفید را درون کاور قرار می دهید و مثل قبل از این سرویس استفاده می کنید. بخش عمده ای از روتختی‌های وارداتی و روتختی‌های ترک به صورت کاور عرضه می شوند. این نوع ر وتختی طرفداران بیشتری نسبت به دیگر مدل های روتختی دارد.

مزایای

 • شستشوی آن آسان است و می توانید هر زمان که بخواهید آن را از لحاف جدا کرده و بشویید.
 • امکان تعویض آن آسان است و شما می توانید هر زمان که بخواهید یک کاور جدید تهیه کنید و تنها کافی است ملحفه روی لحاف و تشک را عوض کنید. اینگونه تنوع زیادی در طرح های و رنگ های مختلف روتختی خواهید داشت.
 • هزینه کمتر در خریدهای بعدی پرداخت خواهید کرد. شما با داشتن یک لحاف لایت در خریدهای بعدی فقط نیاز به خرید یک کاور خواهید داشت و نیازی نیست هزینه بیشتری بابت لحاف پرداخت کنید
 • جای کمتری در داخل کمد اشغال می کند.

معایب

لحاف داخل روتختی ثابت نیست و حرکت می کند.

 

بنر مقاله تفاوت روتختی کاوری با لحاف روتختی در چیست؟ | کالای خواب بدروم

روتختی پیکه 

لحاف پیکه یا بهاره | کالای خواب بدروم

 

رو تختی پیکه یا بهاره، به روتختی نازکی اطلاق می شود که معمولا به عنوان روانداز استفاده می شود و مناسب برای فصل های بهار و تابستان و یا مناطق گرمسیر می باشد. رو تختی پیکه طرح های زیبایی دارد و علاوه بر اینکه نقش روانداز را دارد به عنوان یک روتختی برای مرتب نشان دادن تخت نیز به شما کمک می کند و دکوراسیون اتاق خواب شما را زیباتر می سازد. رو تختی پیکه نیز مانند سایر انواع مدل های رو تختی در دو نوع یک نفره و دو نفره قابل سفارش می باشد. این روتختی‌ها معمولا به صورت تک هستند ولی در بعضی موارد امکان دارد دو روبالشی نیز داشته باشند.

مزایا

 • نسبت به لحاف روتختی قیمت کمتری دارد.
 • دارای بافت مستحکم و منسجمی است که نسبت به پارچه ضخیم تر بوده و ضخامت لحاف را نیز ندارد.
 • از جنس نخ است و برای استفاده در فصول گرم سبک و خنک است.
 • در صورت عدم استفاده از آن نیاز به فضای کمی برای نگهداری دارد.

معایب

 • فقط در فصول گرم سال قابل استفاده است.
 • ضخامت لازم جهت استفاده به یک روتختی کاربردی را ندارد.
 • دارای سرویس کامل رو تختی نمی باشد.

روتختی چهارفصل 

روتختی‌های چهارفصل، روتختی‌هایی هستند که نه خیلی گرم و ضخیم هستند و نه خیلی سبک و نازک. بنابراین مناسب برای همه فصول سال می باشند. روتختی چهار فصل نیز نوعی از رو تختی کاوری به حساب می آید. این روتختی در واقع شامل یک لایه پنبه دوزی شده است که در فصول گرم به صورت تکی قابل استفاده بوده و در فصول سرد امکان قرار دادن یک لحاف داخل آن وجود دارد. به این صورت در فصل های گرم و سرد سال قابلیت استفاده دارد. این نوع از روتختی‌ها نیز معمولا با دو عدد روبالشی همراه هستند تا یک ست کامل را در اختیار داشته باشید.

مزایای روتختی چهارفصل

 • قابلیت استفاده در فصل گرم و سرد سال را دارد.
 • نیاز به هزینه اندک می باشد.
 • در صورت عدم نیاز به استفاده نیاز به فضای کمی می باشد.

روتختی تزئینی

روتختی‌های تزئینی نیز همانند روتختی‌های چهار فصل دارای یک لایه پنبه دوزی هستندمی باشند که به صورت کار شده و برای تزئین مورد استفاده قرار می گیرد. روتختی‌های تزئینی انواع مختلفی دارند که به صورت ۳ تکه، ۴ تکه ، ۶ تکه و ۱۰ تکه تولید می شوند. اکثر ست های روتختی تزئینی، روبالشتی و کوسن و سرویس ملحفه مصرفی دارند.

سایز های مختلف تخت در انتخاب روتختی 

سایز های مختلف تخت در انتخاب روتختی  | فروشگاه کالای خواب بدروم

سایز روتختی یکی از مهمترین موضوعات در زمینه انتخاب و خرید روتختی می باشد که باعث مشخص شدن یک نفره و دونفره بودن آن می شود. 

سایز رو تختی نوزاد و کودک

 • سایز  ۱۳۰ در۷۰ سانتی متر = نوزاد
 • سایز ۱۳۵ در ۷۰ سانتی متر = نوزاد
 • سایز ۱۰۰*۱۵۰ سانتی متر = کودک

سایز رو تختی یک نفره

 • سایز ۸۰*۱۸۰ سانتی متر
 • سایز ۹۰*۲۰۰ سانتی متر
 • سایز ۱۲۰ *۲۰۰ سانتی متر
 • سایز استاندارد ۱۶۰*۲۲۰  سانتی متر

سایز رو تختی دونفره

 • سایز ۲۰۰*۱۴۰ سانتی متر
 • سایز ۲۰۰*۱۶۰ سانتی متر
 • سایز ۲۰۰*۱۸۰ سانتی متر
 • سایز ۲۰۰*۲۲۰ سانتی متر

 

سخن پایانی

در حوزه دکوراسیون یا چیدمان اتاق خواب، سرویس روتختی نقش مهمی را ایفا می کند. به دلیل تغییر شرایط زندگی و تکاپوی زیاد افراد در طول روز، کیفیت خواب بسیار مهم می باشد. به همین دلیل است که کالای خواب تاثیر مستقیم بر کیفیت خواب شما دارد. سرویس رو تختی به عنوان بخشی از کالای خواب انواع مختلفی دارد و دارای تکه های مختلفی می باشد که در این مقاله به طور مفصل درباره هر یک توضیح داده شده است. لذا به هنگام خرید روتختی با خیالی آسوده و با اطلاعات کامل می توانید خریدی هوشمندانه انجام دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.