مقالات

مراحل مرتب کردن روتختی

مراحل مرتب کردن روتختی | کالای خواب بدروم

یکی از نکات مهم در حوزه روتختی و تخت خواب، مرتب کردن روتختی و تخت خواب می باشد. در صورتیکه که در بین افراد، مرتب کردن روتختی یک کار بیهوده ای به حساب می آید، اما یک تخت خواب مرتب می‌ تواند، به فضای اتاق خواب حس آرامش بدهد و آن را چشم نواز کند. با مطالعه این مطلب می توانید، با مراحل گام به گام مرتب کردن روتختی و تخت خواب آشنا شوید و اتاق خواب خود را چشم نواز نمایید.

چگونه تخت خواب خود را مرتب کنیم؟

طبق تحقیقات انجام شده، کسانی که دارای اتاق خواب مرتب هستند، هر شب خواب بهتری دارند. زیرا نظم و تمیزی و مرتب بودن می تواند به افزایش آرامش فکری و روحی شما کمک کند. فراموش نکنید افرادی که تخت خواب خود را مرتب می کنند، معمولا افرادی هستند که زندگی آن ها دارای نظم و انضباط است و فعال هستند. که این کارشان نشان دهنده چیزی فراتر از صاف کردن ملحفه ها است. این افراد منظم دوست دارند، وقتی به خانه باز می گردند، با اتاقی تمیز و مرتب مواجه شوند. در نتیجه شما هم مرتب کردن تخت خواب را به عادت های خوب هر روزه خود اضافه کنید. برای مرتب نمودن تخت خواب خود، هر روز بعد از بیدار شدن از خواب این کارها را انجام دهید. 

روش های ساده و سریع مرتب کردن تخت خواب

روش های ساده و سریع مرتب کردن تخت خواب | کالای خواب بدروم

روش اول : مرتب کردن تخت خواب شبیه به افراد متخصص

مرتب کردن تخت خواب امری بسیار مهم است که از نظر بسیاری از افراد، اهمیت ویژه ای ندارد. لازم است به شما بگوییم که انداختن روتختی و مرتب کردن تخت خواب، یکی از اصول اصلی دکوراسیون داخلی به حساب می آید. همین امر در طی روز سبب می شود شما آرامش و حس بهتری را از اتاق خواب آراسته خود به دست آورید. برای آستر رویه تشک تخت خود می توانید از یک ملحفه کش دار استفاده کنید. این موضوع باعث می شود که در زمان تا زدن و مرتب کردن تخت خواب از شما زمان زیادی گرفته نشود. شما با چهار کش هم اندازه  می توانید چهار گوشه روتختی خود را نظم دهید.

در نهایت می توانید بدون نیاز به فرد دومی، از قسمت پایین تخت ملحفه را ثابت کنید و پس از آن، در بخش بالای تخت به مرتب کردن ملحفه بپردازید. 

نکته : با این ترفند ساده در زمان و وقت شما بسیار صرفه جویی می شود. 

روش دوم : مرتب کردن تخت خواب شبیه به هتل های لوکس

مرتب کردن تخت خواب امری سلیقه ای می باشد. برخی از افراد تمایل دارند مرتب کردن ملحفه روتختی آن ها با یک آستر یک لایه پوشش داده شود. اما برخی از افراد به دلیل این که آراستگی و نظافت اتاق خواب بیش از حد برایشان اهمیت دارد، کار مرتب کردن تخت خواب خود را به صورت حرفه ای تری انجام می دهند. برای انداختن روتختی و مرتب کردن تخت خواب به سبک هتل های لوکس می توانید به صورت زیر عمل کنید.

 1. ملحفه خود را با یک اتو کشی اساسی مرتب کنید.
 2. استفاده از یک پد محافظ برای روتختی خود.
 3. استفاده از بست های مرتبط با این پد ها، آن ها را به تشک روتختی خود فیکس کنید.
 4. مرتب کردن ملخفه تخت به سبک هتل های لوکس و بیمارستانی (تکنیک تا زدن).
 5. با استفاده از یک روتختی پف دار، کار پوشش نهایی روتختی را به انجام برسانید.

نکته : تکنیک تا زدن شبیه به دوران کودکی خود است، که گوشه های کتاب‌ هایتان را جلد می کردید می باشد. با این روش می توانید ملحفه رو تختی خود را صاف و سپس تا بزنید.

روش سوم : مرتب کردن تخت خواب با دامن های کنار تختی

به سادگی می توانید عمل مرتب کردن تخت خواب را با لوازم و موارد همراه تخت خواب نیز انجام دهید. به عنوان مثال پد تشک برای مرتب تر کردن رو تختی شما گزینه انتخابی بسیار خوبی می باشد. در صورتیکه برای زیبا سازی تخت خود، زمان زیادی را ندارید، می توانید از دامن تخت استفاده کنید. این دامن به ۲ صورت ساده و چین دارد در بازار وجود دارد که در لایه زیرین تشک تخت مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از دامن های چین دارد، یکی از مهم ترین ترفند های آراستگی تخت خواب به حساب می آید. 

نکته : با استفاده از یک روتختی هم رنگ با دامن تخت می توانید، به نظم دادن اتاق خواب خود بپردازید.

توصیه مهم : برای دکور کردن و زیبا سازی تخت خواب های خود می توانید از چند بالش با شکل های دایره ای و مربعی شکل استفاده کنید. د نهایت با شال تخت ها می توانید کار زیبا سازی تخت خواب خود را انجام دهید.

مرتب کردن تخت خواب در چند مرحله ساده

مرتب کردن تخت خواب در چند مرحله ساده | کالای خواب بدروم

مرحله اول مرتب کردن تخت خواب : کنار  گذاشتن تمام پارچه‌ ها و روکش‌ های تخت خواب

در ابتدا ملحفه، روتختی، روکش بالش، لحاف و دامن تخت خواب را جمع کنید.

مرحله دوم مرتب کردن تخت خواب : اتو کردن

شاید اتو کشیدن این همه پارچه و روکش کار سختی باشد، اما ارزشش را دارد. از میز اتو کشی استفاده نکنید چرا که اندازه آن برای اتو کردن لحاف و روتختی مناسب نیست. اگر می توانید از میز پهن استفاده کنید. دامن تخت خواب و روکش بالش ها را نیز اتو بکشید.

محله سوم مرتب کردن تخت خواب : نصب دامن تخت خواب

دامن تخت خواب قسمت زیرین تشک را مخفی می‌ کند و همچنین المانی تزئینی به حساب می آید. اگر از دامن تخت خواب استفاده نمی‌ کنید، زحمت این مرحله را نخواهید داشت. در غیر این‌ صورت دامن تخت خواب را طوری نصب کنید که از هر چهار طرف، یک اندازه آویزان شود. برای ثابت شدن دامن تخت خواب می‌ توانید از پونز استفاده نمایید.

مرحله چهارم مرتب کردن تخت خواب : استفاده از پد محافظ تشک 

مزایای استفاده از پد محافظ تشک بی‌ شمار است، اما تنها مشکل آن این است که هنگام خوابیدن سریع جمع می‌ شود و شکل نا مرتبی به تخت خواب می‎ دهند. برای رفع این مشکل می‎ توانید از گیره‌ های مخصوص برای ثابت نگه داشتن پد محافظ استفاده کنید.

مرحله پنجم مرتب کردن تخت خواب : فرو کردن قسمت‌ های اضافی ملحفه به زیر تشک

ابتدا ملحفه را تا جای ممکن بکشید تا سطح آن روی تخت خواب صاف و بدون چین شود. سپس گوشه‌ های پایین آن را زیر تشک فرو کنید. برای محکم نگه داشتن ملحفه نیز می‌ توانید از گیره مخصوص استفاده کنید.

مرحله ششم مرتب کردن تخت خواب : کشیدن ملحفه دوم بر روی تشک 

ملحفه دوم را وسط تشک قرار دهید به طوری که گوشه‌ های آن از هر طرف یک اندازه آویزان شوند. سپس آن را به طرف بالا بکشید تا با تشک تخت خواب هم تراز شود.

فرق لحاف با روتختی چیست؟ 

در مبحث روتختی، ۲ موضوع روتختی کاوری و لحاف روتختی وجود دارد. این ۲ موضوع دارای تفاوت های مختلفی همچون نحوه مرتب کردن  می باشند. علاوه بر این موضوع، روتختی کاوری دارای پوششی کیسه شکل است که انت های آن چند دکمه یا یک زیپ تعبیه شده است تا آن را از کثیفی حفظ کند. در نتیجه شست شوی آن راحت می باشد. اما لحاف تنها یک پوشش دوخته شده به خود دارد که در صورت کثیف شدن، نمی توان آن را جدا نمود و شست شو داد.

مقاله تفاوت روتختی کاوری و لحاف کاوری | کالای خواب بدروممراحل مرتب کردن روتختی 

مراحل مرتب کردن روتختی  | کالای خواب بدروم

مرتب کردن روتختی، دارای مراحل مختلفی می باشد. با انجام این مراحل، به راحتی می توانید روتختی خود را بر روی تخت خواب خود بکشید.

مرحله اول مرتب کردن روتختی : مرتب کردن ملحفه های زیرین

ملحفه زیرین را در محل مناسب قرار دهید و تنظیم کنید. بهتر است این ملحفه نازک و سفید رنگ باشد، زیرا رنگ سفید با همه رنگ ها به خوبی ست می شود. ملحفه زیرین مناسب، در کناره ها دارای خاصیت ارتجاعی می باشد که به صاف شدن ملحفه، روی تشک کمک بسیاری می کند. در انتخاب ملافه زیرین دقت نمایید تا اندازه آن متناسب تشک باشد. با مراحل زیر می توانید، ملافه زیرین تخت خواب خود را مرتب کنید.

 • از دو گوشه ی بالایی تخت، ملحفه زیرین را بکشید.
 • دو گوشه ی پایینی را بکشید و صاف کنید.
 • ملحفه ی زیرین را بین تشک و جعبه فنر فرو کنید. اگر اندازه آن درست باشد به راحتی در مکان خود قرار می گیرد.

نکته :  فراموش نکنید که مرتب کردن ملحفه زیرین به تنهایی امکان پذیر نیست. برای این کار حتما از افراد خانواده خود کمک بگیرید.

مرحله دوم مرتب کردن روتختی : مرتب کردن ملحفه بالایی

ملحفه بالایی را روی ملحفه زیری پهن نمایید. رنگ ملحفه بالایی، باید با رنگ ملحفه زیری متناسب باشد. این ملحفه، اندازه تخت نمی باشد و باید طول آن طوری باشد که از اطراف تخت آویزان شود. مراحل مرتب کردن ملحفه بالایی به صورت زیر می باشد.

 • انتهای ملحفه بالایی را زیر تشک فرو کنید تا ملحفه بین تشک و جعبه ی فنر محکم شود.
 • لبه ی پایینی یکی از گوشه های پایینی را بردارید و قسمت آویزان شده گوشه را تا کنید، سپس آن را ول کنید و در داخل خود فرو کنید. به این چین عمودی تولید شده گوشه ی بیمارستانی می گویند.
 • این کار را برای گوشه پایینی دیگر نیز انجام دهید.
 • برای صاف شدن سطح ملافه آن را محکم بکشید.
 • اطراف ملحفه ی بالایی را در اطراف تشک فرو کنید تا ملحفه ی بالایی، زیر تشک محکم شود.

مرحله سوم مرتب کردن روتختی : مرتب کردن پتو

 • مراحل مرتب کردن پتو را می توانید به صورت زیر مشاهده نمایید.
 • روی ملحفه بالایی پتو را پهن کنید.
 • پهن کردن پتو باید طوری باشد که طرف دراز آن با طرف دراز تشک تطابق داشته باشد.
 • با لبه های پایینی پتو گوشه های بیمارستانی درست کنید.
 • گوشه های پایینی پتو را زیر تشک فرو برید.
 • برای صاف شدن سطح پتو آن را در اطراف تشک فرو کنید.
 • ۳۰ سانتی متر از ملحفه ی بالایی را روی پتو تا کنید.
 • بعد صاف کردن ملحفه ی بالایی هر دو طرف آن را زیر تشک فرو کنید.
 • در صورت استفاده زیاد از تخت تنها دو گوشه ی پایینی آن را زیر تشک فرو کنید زیرا فرو کردن هر ۴ گوشه سبب می شود که به سختی وارد آن شوید.

مرحله چهارم مرتب کردن روتختی : پهن کردن روتختی و گذاشتن بالش

پهن کردن روتختی و گذاشتن بالش، آخرین مرحله انداختن روتختی  به حساب می آید. این مرحله شامل مراحل زیر می باشد.

روتختی را روی تخت پهن کنید. لازم نیست روتختی را داخل کنید بلکه هر دو طرف به طور مساوی آویزان شده باشند، کافی است.

دو بالش روی تخت بگذارید. اندازه ی بالش ها باید برابر باشند.

برای زیباتر شدن بالش ها از رو بالشی استفاده نمایید و اگر تخت خیلی بزرگ است از سه بالش استفاده نمایید.

برای داشتن یک چیدمان حرفه ای، باید از بالش های خواب و کوسن های تزیینی استفاده نمایید. ابتدا بالش هایی که روی آن ها می خوابید را قرار دهید. سپس دو یا سه بالش مربع شکل بزرگ و بعد هم سه تا ۵ کوسن کوچک تزیینی را روی آن ها بگذارید.

نکته : برای جلوگیری از شلوغی تخت بین کوسن ها و بالش ها فاصله بگذارید.

نکته: در هوای سرد، از پتو به عنوان آخرین روکش روی تخت استفاده شده و لحاف را به صورت عنصری تزیینی در لبه پایینی آن پهن می کنند. درصورتیکه در هوای گرم، لحاف را به عنوان روانداز اصلی خود انتخاب کرده و پتو را صرفا می توان برای تزیین به کار گرفته شود.

نکته : برای زیباتر شدن چیدمان تان می توانید گاهی اوقات به جای پتو از شال تخت در لبه پایینی آن استفاده نمایید.

سوالات رایج در مرتب کردن روتختی و تخت خواب

سوالات رایج در مرتب کردن روتختی و تخت خواب | کالای خواب بدروم

باید و نباید های که برای روتختی باید در نظر داشت؟

 شما می توانید از ملحفه های نخی استفاده کنید تا رشد باکتری ها و میکروب ها در هر بار نظافت و شستشوی آن به حداقل برسد. ملحفه های پلاستیکی که از مواد مرغوب تهیه نمی شوند در دراز مدت خواب شما را برهم می زنند. شاید یکی از دلایل اصلی این پهلو آن پهلو شدن شما در ساعت های پایانی شب برای به خواب رفتن همین مهم باشد. شما می توانید از دو ملحفه جداگانه برای خود و همسرتان استفاده کنید. این امر سبب می شود خواب شما با آرامش بیشتری دنبال شود. نیاز است که بدانید در فصل گرمای تابستان، با یک ملحفه ساده خواب خوبی را تجربه نخواهید کرد. در نتیجه بهتر است از پتو های نازک که مختص این فصل از سال می باشند استفاده کنید.

نکته ۱ : در صورتیکه برای روکش کردن تخت خواب دو نفره خود، از یک پتوی دو نفره استفاده می کنید، بهتر است برای رسیدن به یک خواب آرام ،حتما از دو پتو مجزا استفاده نمایید.

نکته ۲ :  برای سلامت پوست و زیبایی شما، بهتر است روکش بالش های خود را تعویض و مدام آن ها را در طی هفته مورد شستشو قرار دهید.

نکته ۳ : تعویض ملحفه خود را در هر سه ماه یکبار فراموش نکنید.

نگهدارنده روتختی چیست؟

نگهدارنده روتختی چیست؟ | کالای خواب بدرومبرای مرتب نمودن روتختی می توان از گیره نگهدارنده تخت استفاده نمود. این محصول از کش با کیفیت تهیه شده است که برای اتصالات فلزی برای نگهداشتن و جا به جا نشدن روتختی کاربرد دارد. نگهدارنده روتختی دارای مدل های مختلفی می باشد که نوع ضربدری آن بهترین مدل به حساب می آید. در مدل نگهدارنده، دارای بند تنظیم می باشد که در انواع تخت ها قابل استفاده باشد.

برای کثیف نشدن تشک، چیکار کنیم؟

تشک ها نیز مانند روتختی ها به مراقبت نیاز دارند و باید از کثیفی و لکه محافظت شوند. یک روکش مناسب در پاکیزه نگهداشتن آن می تواند به شما کمک کند. اگر در ابتدای استفاده از تخت و تشک آن را با روکش ضد آب و قابل شست و شو بپوشانید، بهتر است. این موضوع باعث می شود تا تشک از کثیفی محافظت شوند. البته تعدادی از تشک ها، خودشان دارای ملحفه اضافی هستند.

سخن پایانی

شروع یک روز پر انرژی می تواند با کارهای کوچک مثل مرتب کردن روتختی باشد. دلایل مهم بودن این موضوع این است که هرچه قدر روتختی و تخت خواب شما مرتب تر باشد، آرامش شما بیشتر می باشد. در این مطلب می توانید راه های سریع برای مرتب کردن روتختی و اتاقتان را یاد بگیرید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.