مقالات

نحوه شستشوی درست روتختی + رعایت ۵ نکته کلیدی

هنگام شستشوی روتختی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ | کالای خواب بدوم

شاید برای شما یا یا اطرافیان تان پیش آمده است، که بعد از شستشوی روتختی محبوب تان غیر قابل استفاده شده است. درست نیست بعد از وسواس و هزینه ای که در خرید روتختی به خرج داده اید بعد از یک یا چند بار شستشو روتختی بلا استفاده بماند. داشتن اطلاعات درست در مورد شستشوی صحیح روتختی، یکی از نکات کلیدی و موثر برای نگهداری و مراقبت از روتختی است. در این مقاله به شما آموزش می دهیم ملافه و رو تختی خود را چگونه بشویید تا علاوه بر اینکه رنگ آن ثابت بماند، از آسیب دیدگی پارچه و الیاف داخلی نیز جلوگیری شود. این مطلب را تا انتها بخوانید و حتما از نکات ذکر شده در آن، هنگام شستشوی روتختی استفاده کنید.

اهمیت شستشوی کالای خواب

اهمیت شستشوی کالای خواب - شستشوی روتختی | کالای خواب بدروم

شستشوی کالای خواب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا پوست بدن شما به طور کامل با آن در ارتباط است. فراموش نکنید که ریختن پوست مرده ، عرق کردن می تواند باعث ایجاد آلودگی و میکروب در کالای خواب شما شود. اما شستشوی هر کدام از کالای خواب از قبیل روبالشتی، ملحفه، پتو، روتختی متفاوت است. .و نیازمند توجه به نکاتی در این باره می باشد که به طور کامل در این مقاله بیان شده است.

چگونگی شستن لحاف و روتختی

حالا که با روش های نگهداری و علل شستشوی کالای خواب آشنا شده اید بهتر است با نحوه ی شستن لحاف و پتو و سایر کالاهای خواب خود آشنا شوید. به همین منظور می توانید در بند های بعدی نکات اساسی شستن کالاهای خواب را دنبال کنید.

شستن ملحفه‌ ها

یکی از نکات مهم در شستن لحاف و ملحفه ها شستشو با ماشین لباسشویی است. زیرا در شستشوی دستی امکان باقی ماندن مواد شوینده به دلیل عدم آبکشی صحیح و سنگین بودن وزن کالاهای خواب پس از خیس شدن می باشد. در نتیجه این موضوع باعث آلرژی و ایجاد حساسیت های پوستی می شود. بنابراین اگر به هر دلیلی امکان استفاده از ماشین لباسشویی را نداشتید، حتما چندین بار عمل آبکشی را انجام داده. فراموش نکنید که از پودر شستشوی کمتری در شستشوی دستی استفاده نمایید.

 • ملحفه‌ ها را با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید داخل خشک‌ کن کاملا خشک شوند.
 • ملحفه‌ را با لباس‌ ها نشویید چون لباس‌ ها ممکن است به ملحفه رنگ داده یا باعث بد رنگی و تیره شدن آن‌ ها شود.
 • در صورتی که ملحفه دارای لکه است، قبل از شستشو آن را از بین ببرید.
 • یکی از روش‌ های طبیعی برای روشن شدن ملحفه‌ های سفید، اضافه کردن ¼ پیمانه آبلیمو و شستن آن با آب ‌گرم است.
 • هنگام شستشو و خشک کردن ملحفه‌ ها از درجه حرارت متوسط یا کم استفاده کنید. حرارت بالا به الیاف پارچه آسیب می‌ رساند، آن را سست کرده باعث پاره شدن آن می‌ شود.
 • ملحفه‌ ها را به صورت گرد داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار از کشیدگی و تغییر شکل آن جلوگیری می‌ کند.

شستن پتوها

پتوها را باید پیش از شستشو به چند دسته تقسیم کرد، و هر کدام را متناسب با نوع شان شست. به طور مثال پتو های پشمی را باید با آب سرد بشویید و روی دور کم ماشین لباسشویی خشک کنید. همچنین پتو های خاص مثل پتو های برقی را به خشکشویی بدهید، چرا که شستشوی خاصی را نیاز دارند که ممکن است شستشو های معمولی به آن ها آسیب برساند.

 • پتو های پشمی را باید با آب سرد بشویید و روی دور کم ماشین خشک کنید.
 • پتو های برقی را به خشکشویی بدهید. چون آب و مواد شوینده به سیم‌ کشی آن‌ صدمه می‌ زند.
 • اگر مایل به شستشوی زیاد پتوها نیستید، در فاصله بین دو شستشو روی آن‌ ها را جارو برقی بزنید تا گرد و غبار و پرز آن گرفته شود.
 • هرگونه درز و پارگی را قبل از شستشو بدوزید.

شستن روتختی ها

در هنگام شستشو روتختی ها دقت کنید که رنگشان ثابت باشد. برای اطمینان از این موضوع قبل از شستشوی کامل، قسمتی از روتختی را امتحان کنید، به این صورت که گوشه مخفی از روتختی را داخل کمی ماده شوینده فرو ببرید و به رنگ آن توجه کنید. در صورت تغییر رنگ، آن را برای شستشو به خشک شویی بدهید. همچنین روتختی ها را با آب سرد بشویید و درجه خشک‌ کن را روی دمای کم بگذارید. و پس از آن در هوای آزاد خشک نمایید.

شستن لحاف ها

برای شستن لحاف ها از همان ترفند های ارائه شده برای روتختی ها کمک بگیرید. اما در صورتی که لحاف شما با پنبه پر شده است بهتر است شستشو را با دست انجام دهید و بعد از چندین بار آبکشی در هوای آزاد خشک نمایید. همچنین لحاف های پر و یا پشم شیشه را برای شستشو به خشکشویی بسپارید.

شستن روبالشی ها

شستشو روبالشی ها را مانند سایر کالاهای خواب پیش بگیرید و تنها به چند نکته زیر توجه نمایید.

 • پیش از شستشو روبالشی ها آن ها را تکان دهید تا گردو غبارشان از بین برود.
 • برای شستشو روبالشی‌ ها از آب سرد استفاده کنید. آنها را با آب سرد بشویید و با درجه سرد خشک کنید.
 • بعد از شستشو روبالشی ها حتما آن ها را در هوای آزاد و نور خورشید خشک نمایید.

دستور شستشوی روتختی

دستور شستشوی روتختی | کالای خواب بدروم

همانطور که می دانید جنس پارچه و الیاف استفاده شده در روتختی ها با هم متفاوت می باشد. بسیاری از کدبانو های عزیز خانه دار، برای شستن ملحفه و روتختی، برنامه و دمای واحدی از ماشین لباسشویی خود را انتخاب می کنند. این کار می تواند صدمات جدی به روتختی وارد کند یا اینکه باعث باقی ماندن برخی از لکه ها بر روی ملحفه ها شود. در این بخش به نحوه شستشوی روتختی ها طبق جنس آن ها می پردازیم.

نحوه شستشوی روتختی کتان

در سال های اخیر استفاده از رو تختی های کتان به علت دوام بالا و شستشوی آسان و طرح های متنوع بیشتر شده است. بهترین روش برای شستشوی روتختی های کتان در منزل، استفاده از دمای ۴۰ درجه و دور خشک کن پایین لباسشویی است.

توجه به نکته زیر ضروری می باشد، استفاده از سفید کننده می تواند رنگ رو تختی کتان شما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث به وجود آمدن لک بر روی آن شود.

طریقه شستشوی روتختی پلی استر ( میکرو فیبر)

پلی استر جزء الیاف مصنوعی می باشد و ماده ی اولیه آن را موارد شیمیایی تشکیل می دهند. برای شستشوی رو تختی های که از این جنس دوخته شده اند می توان از ماشین لباسشویی با آب گرم و شوینده های معمولی استفاده کرد و برای جلو گیری از ایجاد الکتریسته ساکن، بهتر است در مرحله ی آبکشی از مایع نرم کننده لباس استفاده شود.

روش شستشوی روتختی پنبه ای

روتختی های پنبه ای بسیار لطیف و ضد حساسیت هستند، اما شستشوی این روتختی ها نیاز به دقت بالایی دارد. بهتر است برای اینکه، این روتختی ها حالت خود را از دست ندهند به طور جداگانه و با آب سرد و دور پایین خشک کن شستشو داده شوند. مواد شوینده خیلی قوی یا بی کیفیت و استفاده از ماشین لباسشویی با دور بالا می تواند به این روتختی صدمه زده و عمر آن را کوتاه کند. این روتختی ها علاقه زیادی به چروک شدن دارند، برای پیشگیری از این مورد می توانید در مرحله ی آبکشی از نرم کننده ی پارچه استفاده کنید.

شستشوی روتختی ساتن

ساتن پارچه ای نرم، حساس و خوش رنگ و رو است. امروزه دو نوع پارچه ی ساتن در بازار وجود دارد به همین خاطر، بهتر است قبل از اینکه تصمیم به شستن روتختی ساتن خود بگیرید نوع ساتن آن را مشخص کنید. برای این منظور می توانید، تگ تولید کننده در پایین رو تختی را بررسی کنید. اگر ساتن رو تختی شما شامل پلی استر و نایلون باشد، به راحتی می توانید از ماشین لباسشویی با دمای ۳۰ درجه و دور پایین خشک کن برای شستن این رو تختی استفاده کنید. اما اگر ساتن رو تختی شما حاوی استات یا ابریشم است، باید آن را به صورت دستی شستشو دهید. البته مطمئن شوید که مواد شوینده شما به طور خاص برای پارچه های ظریف طراحی شده باشند.

طریقه شستن روتختی تور یا دانتل

ظریف ترین پارچه های موجود برای روتختی در بازار، پارچه های تور و دانتل هستند. برای شستن روتختی های مجلل توری و یا دانتل، بهتر است از برنامه های سبک ماشین لباسشویی مانند برنامه ی شتشو پرده استفاده کنید. شوینده های آنزیم دار و دمای بالای ۳۰ درجه باعث خراب شدن و یا کم شدن طول عمر این روتختی ها می شود.

طرز شستشوی روتختی های ابریشمی

ابریشم پارچه ای کاملاً طبیعی است با وجود اینکه، ظاهری ظریف دارد اما محکم بوده و از دوام زیادی برخوردار است. اغلب ماشین لباسشویی های مدل بالا دارای برنامه ی شستشوی لباس و ملافه های ابریشمی “Delicates” هستند. برای شستشوی روتختی ابریشمی خود می توانید از این برنامه استفاده کنید. درصورتیکه لباسشویی شما فاقد این برنامه است می توانید، از دمای ۳۰ درجه و شستشوی ملایم استفاده کنید.

زمان مناسب شستشوی روتختی

به طور کلی ممکن است شستن لحاف و کالای خواب ماهی یک بار انجام پذیرد. اما بهتر است در صورت امکان زمان این شستشو را به دو هفته یک بار تغییر دهید. بالش های قابل شست و شو را باید دو بار در سال بشویید و به صورت هفتگی رویه ی آن ها را تعویض نمایید.

لکه گیری روتختی قبل از شستشوی روتختی 

لکه گیری روتختی قبل از شستشوی روتختی  | کالای خواب بدروم

معمولا لکه‌ های روتختی آب میوه، غذا، روغن، خون یا لکه‌ های شیمیایی است.، بنابراین به محض اینکه لکه‌ ای روی روتختی ایجاد شد باید برای لکه‌ گیری اقدامات لازم را انجام دهید. در صورتیکه لکه ایجاد شده کهنه شود، پاک کردن لکه دشوار است. توصیه می‌ کنیم در این صورت از خدمات لکه‌ گیری کمک بگیرید تا به بافت پارچه آسیب وارد نشود.

لکه‌ گیری خون روی روتختی

آب سرد اولین و بهترین حلال خون است. اگر آب به تنهایی لکه خون را از بین نبرد، از کمی شامپو یا ماده شوینده استفاده کنید.

لکه‌ گیری روغن روی روتختی

روغن می‌ تواند از ریختن غذایی باشد یا از طریق تعریق بدن روی روتختی ظاهر شود. اگر لکه روغن از طریق بدن باشد، می‌توانید با مواد شوینده آن را پاک کنید. در صورتی که لکه روغن از غذا باشد، می‌ توانید با صابون و مقداری سرکه آن را از بین ببرید.

لکه‌ گیری چای و قهوه روی روتختی

هنگامی که روی روتختی لکه چای ایجاد شد، کمی نمک و آب ولرم روی لکه بریزید و با یک برس یا مسواک به نرمی بکشید. همچنین برای از بین بردن لکه چای و قهوه، محل لکه را درون آب ولرم قرار دهید و مقداری سرکه سفید و مایع ظرف شویی (نه مایع لباسشویی) داخل آب بریزید. برای نتیجه بهتر، اجازه بدهید تا ۱۵ دقیقه درون آب بماند.

 

۵ تکنیک خاص برای شستن روتختی

5 تکنیک خاص برای شستن روتختی | کالای خواب بدروم

 اجتناب از اشتباهات متداول در شستن ملحفه

برای تمیز کردن ملحفه های تخت نباید به راحتی آن ها را در ماشین قرار دهید. اگر پیش از شروع فرآیند تمیز کردن از اشتباهات پیشگیری کنید، می توانید از استرس را از خود نجات دهید.

 کم کردن اضافه بار ماشین های شستشو

همه ماشین های شستشو هم اندازه نیستند و نمی توانند بارهای بزرگ را تحمل کنند. یک ملحفه تخت دو نفره ی بزرگ می تواند کاملا فضای ماشین لباسشویی را اشغال کند .

تنظیمات اشتباه ماشین شستشو

به طور کلی، تنظیمات قوی شستشو برای پارچه های کثیف محسوب می شود. پاچه های کثیف شامل لباس های کار و ملحفه ها می باشند که باید در شستشو در یک تنظیمات معمولی قرار گیرند. تنظیمات معمولی نیز برای جلوگیری از چروک شدن بیش از حد موثر است.

ملحفه ها را بیش از حد خشک کردن

از آنجا که روتختی ها فضای زیادی را اشغال می کنند، به نظر می رسد که ممکن است طول بکشد تا خشک شوند.

خشک کردن ملحفه های تخت با حوله

اشتباه بزرگ این است که هنگام خشک کردن یعنی پهن کردن روتختی با حوله روی ملحفه های تخت را بکشید. حوله ضخیم تر و قوی تر از ملحفه است و زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد. ملحفه های نو امروز باید بلافاصله پس از خرید و قبل از انداختن روی تخت شسته شوند. سپس ملحفه باید به طور منظم حداقل یک بار در هفته تمیز شود.

نکات کلی برای شستشوی روتختی

 • از شستشوی روتختی به همراه بقیه البسه یا حوله ها جداً خود داری کنید.
 • بعد از شستشوی روتختی یا کالاهای خواب آن ها را در هوای آزاد و نور خورشید خشک نمایید.
 • در هنگام شستشوی دقت کنید که رنگ روتختی شما ثابت باشد. برای اطمینان از این مورد قبل از شستشو قسمت کوچک و مخفی از رو تختی خود را در محلول شوینده قرار دهید و به رنگ آن توجه کنید. در صورت مشاهده ی تغییر رنگ، روتختی خود را برای شستشو به خوشکشویی ببرید.
 • از قدرت نور خورشید غافل نشوید. آفتاب یک عامل موثر در سفیدی و درخشندگی ملافه ها و روتختی و از بین برنده میکروب ها محسوب می شود.
 • برای شستشوی ملحفه و روتختی هرگز از سفید کننده ها استفاده نکنید. اگر باز هم، اصرار به استفاده از سفید کننده ها دارید حتماً از سفید کننده های شناخته شده استفاده کنید.
 • حتماً روتختی خود را بعد از شستشو سریعاً از ماشین خارج کرده، و در محیط مناسب پهن و خشک کنید.
 • بهتر است برای شستشوی روتختی های رنگی، از مواد شوینده مخصوص پارچه های رنگی استفاده شود.
 • جهت خشک کردن روتختی ها بهتر است آن ها در جای مسطح پهن کنید و از فشردن و آویزان کردن آن ها خود داری کنید.

 

سخن پایانی 

همانطور که می دانید رعایت نظافت و بهداشت روتختی نیز یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن توجه کنیم. زیرا ملحفه و روتختی رابطه مستقیمی با سلامت پوست و بهداشت انسان دارد. هر ملحفه و یا روتختی ممکن است دارای جنس مختلف و یا دارای بافت پارچه ای متفاوتی می باشند در نتیجه باید از مواد شوینده متفاوت و روش‌ های مختلفی برای شستشوی هر یک از آنها با توجه به جنسی که دارند استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.